Olivier Awards 2019: Katharine McPhee leads the red carpet glamour in a scarlet lace gown

It is the biggest night of the year in British theatre, with Gillian Anderson, Sir Ian McKellen and Sophie Okonedo all in the running to scoop an award. 

And Katharine McPhee led the glamour as she joined Gillian and a host of stars at the Olivier Awards held at the Royal Albert Hall in London on Sunday night. 

The Waitress actress, 35, ensured all eyes were on her as she strutted down the red carpet in a strapless scarlet chiffon gown with lace inserts, while Gillian, 50, who was nominated for Best Actress for All About Eve, cut a sophisticated figure in a black semi-sheer dress. 

Katharine teased a hint of cleavage in the Bardot dress, which hugged her slender frame before falling out into a pleated skirt.  

Pulling out all the stops, the American Idol runner-up paired the stunning gown with a statement ring, silver cascading earrings and a bold red lip. 

Gillian looked equally as glamorous as she slipped into the black striped dress, which showcased her incredible figure thanks to its sheer cobweb lace detailing.  

Feminine: Delicate floral lace inserts under the bust highlighted Katharine's taut midriff

Feminine: Delicate floral lace inserts under the bust highlighted Katharine's taut midriff

Intricate: The form-fitting gown clung to the star's slender physique, with rope links and pleats adding drama to the dress

Intricate: The form-fitting gown clung to the star's slender physique, with rope links and pleats adding drama to the dress

Feminine: Delicate floral lace inserts under the bust highlighted Katharine’s taut midriff, while rope links and textured detailing added drama

Timeless beauty: The X Files star styled her hair in a voluminous chignon

Timeless beauty: The X Files star styled her hair in a voluminous chignon

Youthful visage: Gillian highlighted her radiant complexion with a pink palette of make-up

Youthful visage: Gillian highlighted her radiant complexion with a pink palette of make-up

Timeless beauty: The X Files star styled her hair in a voluminous chignon and highlighted her radiant complexion with a pink palette of make-up 

The stage star accessorised the look with a red velvet clutch bag and hoop diamond earrings.  

Meanwhile, former Strictly star Joanne Clifton, 35, exuded glamour in a plunging glittery ice blue gown as she hit the red carpet with her brother Kevin.  

Joanne, who is currently starring in the Rocky Horror Show with Blue’s Duncan James, flashed plenty of leg in the floor-length gown, which featured a wrap over skirt and deep v neckline.  

Sparkly: The retired ballet dancer, 49, complemented the glamorous dress with diamond hoop earrings

Sparkly: The retired ballet dancer, 49, complemented the glamorous dress with diamond hoop earrings

Metallic: Darcey's gold heels were evident as she left her car and made her way into the Royal Albert Hall

Metallic: Darcey's gold heels were evident as she left her car and made her way into the Royal Albert Hall

Sparkly: The retired ballet dancer, 49, complemented the glamorous dress with diamond hoop earrings and gold heels

The 2016 Strictly series winner dazzled as she strutted down the red carpet, teaming the glittery dress with sparkly silver Louboutin stilettos. 

She styled her blonde locks in Hollywood curls and finished off her show-stopping ensemble with a polished make-up look. 

Kevin, 36, was also dressed to impress for the occasion. Looking dapper in a black tailored suit, the current Strictly king beamed with pride as he posed with Joanne on the red carpet. 

Suave: Tom Hiddleston looked devilishly handsome as he hit the red carpet in a navy suit

Suave: Tom Hiddleston looked devilishly handsome as he hit the red carpet in a navy suit

Dapper: He paired the tailored suit with a white shirt and black bow tie

Dapper: He paired the tailored suit with a white shirt and black bow tie

Suave: Tom Hiddleston looked devilishly handsome as he hit the red carpet in a navy suit with silk lapels and black bow tie

Glitzy ceremony: The Night Manager star was joined by Charlie Cox, who looked smart in a black suit and matching bow tie

Glitzy ceremony: The Night Manager star was joined by Charlie Cox, who looked smart in a black suit and matching bow tie

Glitzy ceremony: The Night Manager star was joined by Charlie Cox, who looked smart in a black suit and matching bow tie 

Darcey Bussell looked the epitome of elegance in a vibrant green gown with metallic detailing. The retired ballet dancer, 49, complemented the glamorous dress with diamond hoop earrings and gold heels. 

Musicals Come From Away and Company lead this year’s race for recognition with nine nominations apiece.

Come From Away, about the Newfoundland town of Gander that hosted thousands of travelers stranded by canceled flights after the 9/11 attacks, is up for best new musical at Britain’s equivalent of Broadway’s Tony Awards.

A gender-switched production of Stephen Sondheim’s Company is nominated in categories including best musical revival.

The epic gay-history drama The Inheritance has eight nominations, including best new play, best actor for Kyle Soller and best supporting actress for Vanessa Redgrave.

A revival of Rodgers and Hammerstein’s The King and I starring Kelli O’Hara and Ken Watanabe, which began life at New York’s Lincoln Center, has six nominations.

Other acting contenders include Ian McKellen for King Lear; Gillian Anderson for All About Eve; and Sophie Okonedo for Antony and Cleopatra. 

Named for the late British actor Laurence Olivier, the prizes honor achievements in London theater, musicals, dance and opera. Winners in most categories are chosen by a panel of stage professionals and theatergoers.

This year’s show will also salute long-running musicals The Lion King and Mamma Mia, each celebrating 20 years in London’s West End.

Matthew Bourne – the choreographer behind an iconic production of Swan Lake – is set to receive a lifetime achievement honor, presented by Prince Charles’ wife Camilla, the Duchess of Cornwall.

Olivier Awards 2019: Winners

Best Actor

Adam Godley, Ben Miles and Simon Russell Beale for The Lehman Trilogy at National Theatre

Arinzé Kene for Misty at Trafalgar Studios 1

Ian McKellen for King Lear at Duke of York’s Theatre

Kyle Soller for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre – WINNER

David Suchet for The Price at Wyndham’s Theatre

Best Actress

Gillian Anderson for All About Eve at Noël Coward Theatre

Eileen Atkins for The Height Of The Storm at Wyndham’s Theatre

Patsy Ferran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre – WINNER

Sophie Okonedo for Antony And Cleopatra at National Theatre

Katherine Parkinson for Home, I’m Darling at National Theatre and Duke of York’s Theatre

Best Actor in a Musical

Marc Antolin for Little Shop Of Horrors at Regent’s Park Open Air Theatre

Kobna Holdbrook-Smith for Tina – The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

Zubin Varla for Fun Home at Young Vic

Ken Watanabe for The King And I at The London Palladium

Best Actress in A Musical

Sharon D. Clarke for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre

Rosalie Craig for Company at Gielgud Theatre

Kelli O’Hara for The King And I at The London Palladium

Adrienne Warren for Tina – The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

American Airlines Best New Play

The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre – WINNER

The Lehman Trilogy at National Theatre

Misty at Trafalgar Studios 1

Sweat at Donmar Warehouse

Best New Comedy

Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre – WINNER

Nine Night at National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1

Quiz at Noël Coward Theatre

Cunard Best Revival

King Lear at Duke of York’s Theatre

The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre

The Price at Wyndham’s Theatre

Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre – WINNER

Magic Radio Best Musical Revival

Caroline, Or Change at Playhouse Theatre

Company at Gielgud Theatre

The King And I at The London Palladium

Mastercard Best New Musical

Come From Away at Phoenix Theatre

Fun Home at Young Vic

Six at Arts Theatre

Tina – The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

Best Entertainment and Family

A Monster Calls at The Old Vic – WINNER

Snow White at The London Palladium

Songs For Nobodies at Ambassadors Theatre

The Wider Earth at Jerwood Gallery, Natural History Museum

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

Bunny Christie for Company at Gielgud Theatre

Bob Crowley for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Es Devlin for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Anna Fleischle for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Best Costume Design

Fly Davis for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre

Anna Fleischle for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Gabriella Slade for Six at Arts Theatre

Catherine Zuber for The King And I at The London Palladium

White Light Award for Best Lighting Design

Neil Austin for Company at Gielgud Theatre

Howell Binkley for Come From Away at Phoenix Theatre

Jon Clark for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre – WINNER

Lee Curran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Royal Albert Hall Award for Best Sound Design

Paul Arditti and Christopher Reid for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Mike Beer for A Monster Calls at The Old Vic

Carolyn Downing for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Gareth Owen for Come From Away at Phoenix Theatre

Nick Powell for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Sir Peter Hall Award for Best Director

Christopher Ashley for Come From Away at Phoenix Theatre

Stephen Daldry for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Marianne Elliott for Company at Gielgud Theatre

Rebecca Frecknall for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Sam Mendes for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Best Theatre Choreographer

Kelly Devine for Come From Away at Phoenix Theatre

Christopher Gattelli based on original choreography by Jerome Robbins for The King And I at The London Palladium

Carrie-Anne Ingrouille for Six at Arts Theatre

Liam Steel for Company at Gielgud Theatre

Outstanding Achievement In Music

Come From Away – Book, Music and Lyrics: David Hein and Irene Sankoff; Music Supervisor, Arrangements: Ian Eisendrath; Orchestrations: August Eriksmoen; Musical Director/UK Music Supervisor: Alan Berry; and the band of Come From Away at Phoenix Theatre

Fun Home – Composer: Jeanine Tesori; Lyricist/Bookwriter: Lisa Kron at Young Vic

The Inheritance – Composer: Paul Englishby at Young Vic and Noël Coward Theatre

A Monster Calls – Original music composed by Benji Bower and performed live by Benji with Will Bower (The Bower Brothers) at The Old Vic

Six – Original score, orchestrations and vocal arrangements: Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran and Joe Beighton at Arts Theatre

Best Actor In A Supporting Role

Keir Charles for Quiz at Noël Coward Theatre

Adam Gillen for Killer Joe at Trafalgar Studios 1

Adrian Lukis for The Price at Wyndham’s Theatre

Malcolm Sinclair for Pressure at Ambassadors Theatre

Chris Walley for The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre – WINNER

Best Actress In a Supporting Role

Susan Brown for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Monica Dolan for All About Eve at Noël Coward Theatre – WINNER

Cecilia Noble for Nine Night at National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1

Vanessa Redgrave for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre 

 Best Actor In A Supporting Role In A Musical

Jonathan Bailey for Company at Gielgud Theatre

Clive Carter for Come From Away at Phoenix Theatre

Richard Fleeshman for Company at Gielgud Theatre

Robert Hands for Come From Away at Phoenix Theatre

Best Actress In a Supporting Role In A Musical

Patti LuPone for Company at Gielgud Theatre

Ruthie Ann Miles for The King And I at The London Palladium

“The Queens” – Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O’Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel – for Six at Arts Theatre

Rachel Tucker for Come From Away at Phoenix Theatre 

Blue-i Theatre Technology Award for Best Set Design

Bunny Christie for Company at Gielgud Theatre – WINNER

Bob Crowley for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Es Devlin for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Anna Fleischle for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Best Costume Design

Fly Davis for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre

Anna Fleischle for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Gabriella Slade for Six at Arts Theatre

Catherine Zuber for The King And I at The London Palladium

White Light Award for Best Lighting Design

Neil Austin for Company at Gielgud Theatre

Howell Binkley for Come From Away at Phoenix Theatre

Jon Clark for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Lee Curran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Royal Albert Hall Award for Best Sound Design

Paul Arditti and Christopher Reid for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Mike Beer for A Monster Calls at The Old Vic

Carolyn Downing for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Gareth Owen for Come From Away at Phoenix Theatre

Nick Powell for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Sir Peter Hall Award for Best Director

Christopher Ashley for Come From Away at Phoenix Theatre

Stephen Daldry for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre – WINNER

Marianne Elliott for Company at Gielgud Theatre

Rebecca Frecknall for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Sam Mendes for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Best Theatre Choreographer

Kelly Devine for Come From Away at Phoenix Theatre

Christopher Gattelli based on original choreography by Jerome Robbins for The King And I at The London Palladium

Carrie-Anne Ingrouille for Six at Arts Theatre

Liam Steel for Company at Gielgud Theatre

Outstanding Achievement In Music

Come From Away – Book, Music and Lyrics: David Hein and Irene Sankoff; Music Supervisor, Arrangements: Ian Eisendrath; Orchestrations: August Eriksmoen; Musical Director/UK Music Supervisor: Alan Berry; and the band of Come From Away at Phoenix Theatre

Fun Home – Composer: Jeanine Tesori; Lyricist/Bookwriter: Lisa Kron at Young Vic

The Inheritance – Composer: Paul Englishby at Young Vic and Noël Coward Theatre

A Monster Calls – Original music composed by Benji Bower and performed live by Benji with Will Bower (The Bower Brothers) at The Old Vic

Six – Original score, orchestrations and vocal arrangements: Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran and Joe Beighton at Arts Theatre

Best Actor In A Supporting Role

Keir Charles for Quiz at Noël Coward Theatre

Adam Gillen for Killer Joe at Trafalgar Studios 1

Adrian Lukis for The Price at Wyndham’s Theatre

Malcolm Sinclair for Pressure at Ambassadors Theatre

Chris Walley for The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre

Best Actress In a Supporting Role

Susan Brown for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Monica Dolan for All About Eve at Noël Coward Theatre

Cecilia Noble for Nine Night at National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1

Vanessa Redgrave for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Best Actor In A Supporting Role In A Musical

Jonathan Bailey for Company at Gielgud Theatre

Clive Carter for Come From Away at Phoenix Theatre

Richard Fleeshman for Company at Gielgud Theatre

Robert Hands for Come From Away at Phoenix Theatre

Best Actress In a Supporting Role In A Musical

Patti LuPone for Company at Gielgud Theatre

Ruthie Ann Miles for The King And I at The London Palladium

“The Queens” – Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O’Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel – for Six at Arts Theatre

Rachel Tucker for Come From Away at Phoenix Theatre 

Best New Dance Production

16 + A Room/Solo Echo/Bill by Ballet British Columbia at Sadler’s Wells

Blkdog by Botis Seva at Sadler’s Wells – WINNER

Playlist (Track 1, 2) by William Forsythe for English National Ballet at Sadler’s Wells

The Unknown Soldier by Alastair Marriott for The Royal Ballet at Royal Opera House

Best New Opera Production

Katya Kabanova at Royal Opera House

Lessons In Love And Violence at Royal Opera House

The Turn Of The Screw at Regent’s Park Open Air Theatre

Outstanding Achievement In Affiliate Theatre

Moe Bar-El in Every Day I Make Greatness Happen at Hampstead Theatre Downstairs

Flesh And Bone at Soho Theatre

Jonathan Hyde for Gently Down The Stream at Park Theatre

The Phlebotomist at Hampstead Theatre Downstairs

Athena Stevens for Schism at Park Theatre

Outstanding Achievement In Dance

Akram Khan for his performance in Xenos at Sadler’s Wells – WINNER

John Macfarlane for his design of Swan Lake at Royal Opera House

Dimitris Papaioannou for his choreography of The Great Tamer at Sadler’s Wells

Outstanding Achievement In Opera

David Butt Philip and Roderick Williams for their performances in War Requiem at London Coliseum

The English National Opera chorus for Paul Bunyan at Wilton’s Music Hall

Andris Nelsons for his conducting of Lohengrin at Royal Opera House

The ensemble of Porgy And Bess at London Coliseum

 

 

 

 

photo link

(Visited 21 times, 1 visits today)

Leave a Reply